środa, 29 lipca 2015

Typy kolorystyczne: Jasne lato (Light Summer)

Atrybuty urody:
  • Jasna - kluczowy atrybut - wizerunek jest wyraźnie jasny, rozbielony, dotyczy to koloru oczu, włosów oraz cery;
  • Chłodna - atrybut drugiego rzędu - w jej urodzie dominują chłodne, różowe lub niebieskawe pigmenty;
  • Zgaszona - atrybut trzeciego rzędu - inaczej stonowana, ten atrybut najmniej oddziałuje na wizerunek, jednak wpływa na dobór palety kolorów.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat znaczenia poszczególnych atrybutów urody, zajrzyj tutaj: Analiza kolorystyczna w systemie 12 typów urody.

Typ siostrzany: Jasna wiosna

Przedstawiciele typu Jasne lato



Jasne lato, podobnie jak Jasna wiosna, jest bardzo delikatnym typem urody, jednak moim zdaniem ma w sobie jeszcze więcej subtelności niż jej typ siostrzany. Jej wizerunek jest jasny, rozbielony oraz pozbawiony kontrastu. Cera bywa na tyle blada, że określenie jej temperatury może być kłopotliwe. W przeciwieństwie do Jasnej wiosny, Jasne lato częściej posiada niedoskonałości w postaci zaróżowionej cery, przebarwień oraz naczynek. Kolory Jasnego lata powinny być tak samo dyskretne jak jego wizerunek.

Cera: jasna, może posiadać zarówno ciepłe jak i chłodne pigmenty, bywa porcelanowa, mleczna lub wyraźnie zaróżowiona/niebieskawa;

Włosy: jasny po średni blond, zazwyczaj o chłodnym popielatym lub platynowym odcieniu;

Oczy: wyraźnie jasna, pozbawiona intensywności tęczówka, niebieska, szara, szaroniebieska lub szarozielona.

Zalecana paleta:

Paleta powinna składać się z kolorów o podobnych atrybutach jakie wykazuje typ urody. Oznacza to, że Jasne lato będzie wyglądało dobrze w kolorach jasnych, chłodnych oraz lekko przygaszonych, przy czym jej paleta musi być przede wszystkim jasna, rozbielona, ponieważ walor jest jej kluczowym atrybutem. Po drugie będą to barwy chłodne i zgaszone czyli uzupełnione domieszką szarości. Od swojej siostry - Jasnej wiosny - będzie mogła pożyczać jasne barwy o nieco cieplejszym odcieniu. To w jakich proporcjach użyje kolorów chłodnych i ciepłych zależy od indywidualnego wizerunku. Jeśli zaróżowienie cery jest bardzo widoczne, polecam ograniczyć cieplejsze odcienie do minimum. Jako jeden z nielicznych typów Jasne lato może nosić czystą biel, która stanowi najlepszą oprawę dla jasnych, pastelowych kolorów. Dla dołów i okryć wierzchnich można zastosować nieco ciemniejsze odcienie (patrz: Ciemna baza ubraniowa), a dla dodatków kolory nieco żywsze (patrz: Dodatki).

Jasne lato powinno unikać przede wszystkim kolorów ciemnych i kontrastowych, które kłócą się z jej eteryczną urodą. Niekorzystne będą także odcienie chłodne, ale zbyt przygaszone. Jeśli jesteś Jasnym latem uważaj na ciemne brązy, ponieważ mogą być dla Ciebie zbyt ciężkie. Korzystniejsze będą chłodne tonacje beżowe. Absolutnie zrezygnuj z czerni, zamiast niej stosuj granat.

Jasna baza ubraniowa (do stosowania w dużych ilościach):


Ciemna baza ubraniowa (okrycia wierzchnie, doły):


Dodatki (buty, torebki, paski, biżuteria):






Dodatkowe wskazówki stylizacyjne

Podobnie jak Jasna wiosna, Jasne lato może wykorzystać w swoich stylizacjach dziewczęce elementy i desenie jak kwiatki, koronki, drapowania oraz falbanki, które świetnie korespondują ze zwiewnymi materiałami. Z racji subtelnej kolorystyki pasują jej również minimalistyczne kompozycje oparte na bieli i beżu oraz prostych fasonach. Powinna unikać przytłaczających wzorów i kontrastowych zestawień kolorystycznych.

Makijaż

Postaw na delikatny make-up. Unikaj mocnego podkreślania oczu eyelinerem oraz ciemnego smokey eye. Twoja uroda jest zbyt subtelna, aby poradzić sobie z tak ciężkim makijażem. Na powiekach możesz zastosować odcienie beżu, różu czy też błękitu. Unikaj zbytniego rozświetlania cery. Jasne Lata zazwyczaj posiadają na twarzy niedoskonałości, w związku z czym bardziej korzystne będzie jej delikatne zmatowienie.

Garderoba i przykładowe stylizacje

Poniżej przykład garderoby skompletowanej z myślą o Jasnym lecie oraz 12 przykładowych stylizacji stworzonych na jej podstawie. Postawiłam w większości na odcienie pastelowe urozmaicone kilkoma dodatkami w żywszych kolorach. Jeśli chcesz, możesz wpleść do swojej szafy więcej ciemnych odcieni (patrz: Ciemna baza ubraniowa).


Szczęśliwie udało mi się omówić typy jasne. J  Już niebawem kontynuacja serii, gdzie przejdę do charakterystyki typów ciemnych. Tymczasem zapraszam wszystkie Jasne Lata do dzielenia się spostrzeżeniami na temat Waszego typu kolorystycznego. Chętnie dowiem się jakie są Wasze ulubione odcienie i co sądzicie o swojej palecie kolorów. Pozdrawiam!