poniedziałek, 3 sierpnia 2015

Typy kolorystyczne: Ciemna jesień (Deep Autumn)

Atrybuty urody:
  • Ciemna - kluczowy atrybut - wizerunek jest wyraźnie ciemny, nasycony, dotyczy to koloru oczu, włosów oraz cery;
  • Ciepła - atrybut drugiego rzędu - w jej urodzie dominują ciepłe, pomarańczowe pigmenty;
  • Zgaszona - atrybut trzeciego rzędu - inaczej stonowana, ten atrybut najmniej oddziałuje na wizerunek, jednak wpływa na dobór palety kolorów.
      Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat znaczenia poszczególnych atrybutów urody, zajrzyj tutaj: Analiza kolorystyczna w systemie 12 typów urody.

Typ siostrzany: Ciemna zima

Przedstawiciele typu Ciemna jesień
Ciemna jesień, ze względu na głębię wizerunku, jest często nazywana typem „południowym” lub latynoskim. Głębia ta to nic innego jak nasycenie kolorem: ciemna karnacja, ciemny kolor włosów, ciemne oczy. Ciemna jesień jest dosyć wyrazistym typem kolorystycznym, ale w przeciwieństwie do swojego typu siostrzanego – Ciemnej zimy – jej wizerunek wydaje się bardziej stonowany, harmonijny. Dominują w nim ciepłe, pomarańczowe pigmenty. Kolory Ciemnej jesieni powinny być, tak jak ona sama, głębokie i nasycone, ale nie kontrastowe.

Cera: śniada, o odcieniu oliwkowym, brzoskwiniowym lub złotobrązowym, posiadająca wyraźnie ciepłe, pomarańczowe pigmenty;

Włosy: zawsze ciemne, najczęściej o ciepłym odcieniu kasztanowym lub czekoladowym bądź posiadające wyraźnie ciepłe refleksy;

Oczy: ciemnobrązowe, orzechowe, a nawet czarne; oprawa oka wyrazista, ale harmonijna.

Zalecana paleta:

Paleta powinna składać się z kolorów o podobnych atrybutach jakie wykazuje typ urody. Oznacza to, że Ciemna jesień będzie wyglądała dobrze w kolorach ciemnych, ciepłych oraz lekko przygaszonych, przy czym jej paleta musi być przede wszystkim ciemna, głęboka, ponieważ walor jest jej kluczowym atrybutem. Po drugie będą to barwy ciepłe z przewagą zgaszonych czyli posiadających domieszkę szarości. Od swojej siostry – Ciemnej zimy - będzie mogła pożyczać ciemne barwy o nieco chłodniejszym odcieniu. To w jakich proporcjach użyje kolorów ciepłych i chłodnych zależy od indywidualnego wizerunku, przy czym należy zauważyć, że palety Ciemnej  jesieni i Ciemnej zimy z reguły pokrywają się w około 80%. Ciemna jesień jest jednym z nielicznych typów, które okazjonalnie mogą nosić czerń. Jeśli jednak nie jest to konieczne, lepiej zastąpić ją jednym z ciemnych odcieni brązu np. czekoladowym lub hebanowym. Jeśli reprezentujesz ten typ kolorystyczny, twoja garderoba powinna bazować na ciemnych odcieniach (patrz: Ciemna baza ubraniowa), ale możesz także wpleść do niej kilka jaśniejszych barw (patrz: Jasna baza ubraniowa). Dotyczy to w szczególności odzieży letniej i tej noszonej blisko ciała. Jeśli masz ochotę  rozweselić swój codzienny ubiór, zastosuj dodatki w żywszych odcieniach (patrz: Dodatki).

Ciemna jesień powinna unikać kolorów jasnych, pastelowych, które kłócą się z jej głębokim wizerunkiem. Biel oraz odcienie kremowe także nie są dla niej odpowiednie. Powinna uważać także na odcienie ciemne, ale mocno kontrastowe. Jako typ ciepły musi ograniczyć stosowanie chłodnych barw do tych zapożyczonych od typu siostrzanego, przy czym powinny to być najbardziej stonowane odcienie z palety Ciemnej zimy. Ciemna jesień powinna uważać na średnio nasycone brązy. Znacznie korzystniej zaprezentuje się w ciemnych brązach niż np. w odcieniu karmelowym. Jeśli jesteś Ciemną jesienią, bądź ostrożna z żółcią. Możesz wypróbować zgaszone odcienie jak miodowy lub musztardowy. Uważaj także na zbyt przygaszone, rdzawe” odcienie czerwieni.

Jasna baza ubraniowa (odzież noszona blisko ciała):

Ciemna baza ubraniowa (okrycia wierzchnie, doły):

Dodatki (buty, torebki, paski, biżuteria):

Dodatkowe wskazówki stylizacyjne

Ciemna jesień to bardzo zmysłowy typ urody, dlatego w swoich stylizacjach może wykorzystywać zwierzęce motywy jak cętki, panterka czy skóra węża, nie wyglądając przy tym kiczowato czy wulgarnie. Pasują jej zdecydowane, egzotyczne desenie, etniczna biżuteria oraz połyskujące, ciężkie tkaniny jak skóra lub atłas. Powinna za to unikać delikatnych kwiatowych wzorów i bardzo lekkich materiałów.

Makijaż

Ciemna jesień może sobie pozwolić na zdecydowany makijaż oczu nawet w ciągu dnia. Pasuje jej zarówno przydymione oko w ciepłych odcieniach brązu jak i kreska wykonana eye-linerem. Aby podkreślić kolor tęczówki może zastosować kredkę w odcieniu głębokiej zieleni, oberżyny lub granatu. Nie powinna zapominać o zaznaczeniu brwi i podkreśleniu rzęs. Nada to jej spojrzeniu większej wyrazistości. Ciemne jesienie pięknie prezentują się w nasyconych, głębokich odcieniach czerwieni na ustach. 

Garderoba i przykładowe stylizacje

Poniżej przykład garderoby skompletowanej z myślą o Ciemnej jesieni oraz 12 przykładowych stylizacji stworzonych na jej podstawie. Jeśli chodzi o okrycia wierzchnie, postawiłam w większości na ciemne, głębokie odcienie. Połączyłam je z jaśniejszymi topami i uzupełniłam dodatkami w stonowanych kolorach. Oczywiście możesz wykorzystywać dodatki w żywszych barwach. Ja celowo wybrałam takie, które są uniwersalne.

Drogie Ciemne jesienie, czekam na Wasze komentarze. J Chętnie dowiem się jakie są Wasze upodobania kolorystyczne. W kolejnym wpisie zajmę się charakterystyką Waszego typu siostrzanego – Ciemnej zimy. Pozdrawiam serdecznie.