piątek, 31 lipca 2015

Analiza kolorystyczna gwiazd: Ciara

Dzisiejszym wpisem chciałabym zapoczątkować kolejną serię, która zagości na blogu na dłużej, a mianowicie Analizy kolorystyczne gwiazd. Na pierwszy ogień idzie Ciara. Z dwóch powodów: po pierwsze lubię jej muzykę, a po drugie chciałam utrudnić sobie zadanie i wziąć pod lupę osobę czarnoskórą. Analizę kolorystyczną w systemie 12 typów urody można stosować niezależnie od rasy. Mimo, że z pozoru wydaje nam się, że Afroamerykanie czy Azjaci prezentują jeden typ kolorystyczny, nie jest to prawda. Po prostu nasze oko nie jest na tyle wyczulone, aby rozpoznawać różne detale w ich urodzie. Przedstawiciele innych ras, tak jak i biali, mogą różnić się wszystkimi trzema atrybutami urody: odcieniem (chłodny/ciepły), chromatycznością (czysty/zgaszony) oraz walorem (jasny/ciemny). Więcej na temat atrybutów urody tutaj: Analiza kolorystyczna w systemie 12 typów urody.

Aby przeanalizować typ urody Ciary, posłużyłam się jej zdjęciami pochodzącymi z oficjalnych eventów. Nie brałam pod uwagę fotografii wykonanych podczas sesji zdjęciowych, które są poprawiane przez grafików. Najlepszą opcją byłoby oczywiście wykorzystanie zdjęć, na których dana osoba nie posiada makijażu, jednak w przypadku gwiazd jest to utrudnione. Nie będę analizowała atrybutów urody na podstawie wyglądu, ponieważ, jak się przekonacie, nie jest to konieczne. Prawdę powiedzą nam kolory, podobnie jak przy pracy z chustami.

Po pierwsze chciałabym ustalić czy Ciara jest typem ciepłym czy chłodnym. W tym celu zestawiłam ze sobą kilka zdjęć w różnych odcieniach złota i srebra. Już na pierwszy rzut oka widać, że ciepłe odcienie złota lepiej harmonizują z jej urodą. Dwa pierwsze są wprawdzie zbyt jasne, ale ciemne złoto z trzeciego zdjęcia idealnie do niej pasuje. Srebro jest wyraźnie mniej korzystne, chociaż w ciemnym srebrze zbliżonym do szarości wygląda mimo wszystko dosyć ciekawie.


Zobaczmy teraz jak Ciara wygląda w jasnych, pastelowych odcieniach. To oczywiste, że nie należy ona do typów jasnych (daleko jej do typu skandynawskiego :P), ale spróbujmy to potwierdzić. Pastelowy błękit wyraźnie kontrastuje z ciepłym odcieniem skóry. Pudrowy róż nieco „odstaje”, wygląda cukierkowo i nienaturalnie. Jedynie ciepły odcień brzoskwiniowy wydaje się dosyć ciekawy. Myślę, że w jej przypadku może z powodzeniem zastąpić biel. 

Wiemy już, że Ciara nie należy do typów jasnych. Czy może więc być jednym z typów ciemnych? Nie sądzę, ponieważ wyraźnie ciemne kolory niekiedy przytłaczają jej urodę. Oberżyna jest ciekawa, ale odrobinę zbyt ciężka, szczególnie w połączeniu z grubym, skórzanym materiałem. Granat z kolei wyraźnie zostawia ją z tyłu. Ciemny czekoladowy brąz ze środkowego zdjęcia to w jej przypadku najlepszy wybór. Mimo wszystko, głębokie odcienie pasują do Ciary zdecydowanie lepiej niż jasne, pastelowe.


 Widzieliśmy już Ciarę w srebrze i złocie, więc możemy mieć pewne podejrzenia co do temperatury jej wizerunku. Spróbujmy to jednak potwierdzić. Pamiętamy, że Ciara wyglądała zdecydowanie gorzej w srebrze. Jak widać na zdjęciach poniżej, chłodne odcienie różu oraz błękitu także jej nie służą. Wychodzą przed nią i niekorzystnie kontrastują z jej wizerunkiem. Jej cera wydaje się „przybrudzona”. Najlepszy z poniższych odcieni jest ciemny midnight blue, ponieważ z racji dużego nasycenia jego temperatura nie jest tak mocno wyczuwalna.


Dla porównania oceńmy Ciarę w odcieniach ciepłych. W tym przypadku temperatura wydaje się być odpowiednia. Szczególnie korzystny jest jasny czekoladowy brąz z ostatniego zdjęcia. Ciepła, wiosenna czerwień noszona na co dzień mogłaby wyglądać zbyt rażąco, jednak na wyjście jest ciekawym urozmaiceniem. Czerwień z trzeciego zdjęcia wydaje się trochę zbyt przygaszona. 


Skoro już wspomniałam o przygaszeniu, sprawdźmy co dzieje się z wizerunkiem Ciary pod wpływem lekko „przyszarzałych” kolorów. W mojej opinii wygląda w nich dosyć korzystnie. Nawet chłodniejszy odcień błękitu w tym przypadku jest odpowiedni. Szarość jest poprawna, choć nie tak dobra jak brązy. Jesienne przygaszone kolory z trzeciego zdjęcia ciekawie podkreślają jej urodę.


 Dla odmiany, oceńmy jak Ciara wygląda w intensywnych, kontrastowych odcieniach. Po raz kolejny kolory te wydają się „niekompatybilne” z jej urodą. Jedynie dosyć intensywna, ciepła czerwień jest do zaakceptowania. Róż i błękit mocno kontrastują temperaturowo, wyglądają przez to tandetnie. Purpura zadziałała bardzo niekorzystnie na koloryt skóry.


Możemy przypuszczać, że Ciara nie należy do typów czystych (kontrastowych). Aby się upewnić sprawdźmy jak wygląda w bieli i czerni. Pamiętajmy, że dla typów czystych te kolory są wyjątkowo łaskawe. Ciara jednak wygląda w nich na zmęczoną. Jedynie trzecia stylizacja nie wywołuje takiego efektu, ponieważ czerń została tutaj "oswojona" dzięki przezroczystościom.


Gdyby Ciara należała do typów czystych, musiałaby wyglądać dobrze także w kontrastowych zestawieniach kolorystycznych, jak poniżej. Widać tymczasem, że mocne kontrasty, takie jak na drugim i trzecim zdjęciu wyraźnie jej nie służą. Lżejszy kontrast bazujący na ciepłej, oliwkowej zieleni jest znacznie lepszy. Nietrafiona jest natomiast oranżowa pomadka.


W ramach podsumowania przygotowałam kolaż zdjęć Ciary we wszystkich korzystnych dla niej odcieniach. Przede wszystkim pięknie wygląda w różnych odcieniach brązu, a także innych jesiennych, ciepłych kolorach jak złoto, oliwka, oranż oraz turkus. Z drugiej strony dosyć dobrze jej w kilku mocniej zgaszonych odcieniach. Jeśli miałabym uporządkować atrybuty tych kolorów pod względem stopnia ważności, zrobiłabym to następująco:
  1. ciepłe;
  2. ciemne;
  3. zgaszone.
         Powyższe atrybuty świadczą o tym, że mamy do czynienia z typem jesiennym. Zważając jednak na przewagę ciepłych odcieni, mój werdykt to: Ciepła jesień.







      Poniżej paleta kolorów skomponowana dla Ciary. W większości są to kolory typowe dla Ciepłej jesieni. Pamiętajmy, że Ciara będzie mogła pożyczać niektóre ciepłe, ale intensywniejsze odcienie od swojego typu siostrzanego - Ciepłej Wiosny. W ten sposób zapożyczyłam chociażby jasną, pomidorową czerwień. 




   To już wszystko na dzisiaj. Jeśli macie propozycje kogo mogłabym „rozpracować” w kolejnym wpisie, dajcie znać. Jeśli chcecie podzielić się swoimi uwagami odnośnie powyższej analizy, zapraszam do komentowania. Pozdrawiam!

środa, 29 lipca 2015

Typy kolorystyczne: Jasne lato (Light Summer)

Atrybuty urody:
  • Jasna - kluczowy atrybut - wizerunek jest wyraźnie jasny, rozbielony, dotyczy to koloru oczu, włosów oraz cery;
  • Chłodna - atrybut drugiego rzędu - w jej urodzie dominują chłodne, różowe lub niebieskawe pigmenty;
  • Zgaszona - atrybut trzeciego rzędu - inaczej stonowana, ten atrybut najmniej oddziałuje na wizerunek, jednak wpływa na dobór palety kolorów.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat znaczenia poszczególnych atrybutów urody, zajrzyj tutaj: Analiza kolorystyczna w systemie 12 typów urody.

Typ siostrzany: Jasna wiosna

Przedstawiciele typu Jasne lato



Jasne lato, podobnie jak Jasna wiosna, jest bardzo delikatnym typem urody, jednak moim zdaniem ma w sobie jeszcze więcej subtelności niż jej typ siostrzany. Jej wizerunek jest jasny, rozbielony oraz pozbawiony kontrastu. Cera bywa na tyle blada, że określenie jej temperatury może być kłopotliwe. W przeciwieństwie do Jasnej wiosny, Jasne lato częściej posiada niedoskonałości w postaci zaróżowionej cery, przebarwień oraz naczynek. Kolory Jasnego lata powinny być tak samo dyskretne jak jego wizerunek.

Cera: jasna, może posiadać zarówno ciepłe jak i chłodne pigmenty, bywa porcelanowa, mleczna lub wyraźnie zaróżowiona/niebieskawa;

Włosy: jasny po średni blond, zazwyczaj o chłodnym popielatym lub platynowym odcieniu;

Oczy: wyraźnie jasna, pozbawiona intensywności tęczówka, niebieska, szara, szaroniebieska lub szarozielona.

Zalecana paleta:

Paleta powinna składać się z kolorów o podobnych atrybutach jakie wykazuje typ urody. Oznacza to, że Jasne lato będzie wyglądało dobrze w kolorach jasnych, chłodnych oraz lekko przygaszonych, przy czym jej paleta musi być przede wszystkim jasna, rozbielona, ponieważ walor jest jej kluczowym atrybutem. Po drugie będą to barwy chłodne i zgaszone czyli uzupełnione domieszką szarości. Od swojej siostry - Jasnej wiosny - będzie mogła pożyczać jasne barwy o nieco cieplejszym odcieniu. To w jakich proporcjach użyje kolorów chłodnych i ciepłych zależy od indywidualnego wizerunku. Jeśli zaróżowienie cery jest bardzo widoczne, polecam ograniczyć cieplejsze odcienie do minimum. Jako jeden z nielicznych typów Jasne lato może nosić czystą biel, która stanowi najlepszą oprawę dla jasnych, pastelowych kolorów. Dla dołów i okryć wierzchnich można zastosować nieco ciemniejsze odcienie (patrz: Ciemna baza ubraniowa), a dla dodatków kolory nieco żywsze (patrz: Dodatki).

Jasne lato powinno unikać przede wszystkim kolorów ciemnych i kontrastowych, które kłócą się z jej eteryczną urodą. Niekorzystne będą także odcienie chłodne, ale zbyt przygaszone. Jeśli jesteś Jasnym latem uważaj na ciemne brązy, ponieważ mogą być dla Ciebie zbyt ciężkie. Korzystniejsze będą chłodne tonacje beżowe. Absolutnie zrezygnuj z czerni, zamiast niej stosuj granat.

Jasna baza ubraniowa (do stosowania w dużych ilościach):


Ciemna baza ubraniowa (okrycia wierzchnie, doły):


Dodatki (buty, torebki, paski, biżuteria):






Dodatkowe wskazówki stylizacyjne

Podobnie jak Jasna wiosna, Jasne lato może wykorzystać w swoich stylizacjach dziewczęce elementy i desenie jak kwiatki, koronki, drapowania oraz falbanki, które świetnie korespondują ze zwiewnymi materiałami. Z racji subtelnej kolorystyki pasują jej również minimalistyczne kompozycje oparte na bieli i beżu oraz prostych fasonach. Powinna unikać przytłaczających wzorów i kontrastowych zestawień kolorystycznych.

Makijaż

Postaw na delikatny make-up. Unikaj mocnego podkreślania oczu eyelinerem oraz ciemnego smokey eye. Twoja uroda jest zbyt subtelna, aby poradzić sobie z tak ciężkim makijażem. Na powiekach możesz zastosować odcienie beżu, różu czy też błękitu. Unikaj zbytniego rozświetlania cery. Jasne Lata zazwyczaj posiadają na twarzy niedoskonałości, w związku z czym bardziej korzystne będzie jej delikatne zmatowienie.

Garderoba i przykładowe stylizacje

Poniżej przykład garderoby skompletowanej z myślą o Jasnym lecie oraz 12 przykładowych stylizacji stworzonych na jej podstawie. Postawiłam w większości na odcienie pastelowe urozmaicone kilkoma dodatkami w żywszych kolorach. Jeśli chcesz, możesz wpleść do swojej szafy więcej ciemnych odcieni (patrz: Ciemna baza ubraniowa).


Szczęśliwie udało mi się omówić typy jasne. J  Już niebawem kontynuacja serii, gdzie przejdę do charakterystyki typów ciemnych. Tymczasem zapraszam wszystkie Jasne Lata do dzielenia się spostrzeżeniami na temat Waszego typu kolorystycznego. Chętnie dowiem się jakie są Wasze ulubione odcienie i co sądzicie o swojej palecie kolorów. Pozdrawiam!

poniedziałek, 27 lipca 2015

High fashion: Trendy Jesień/Zima 2015/2016 (część I)

Witajcie. W dzisiejszym wpisie przedstawię mój subiektywny przegląd trendów na nadchodzący sezon Jesień/Zima 2015. Ze względu na dość dużą ilość zgromadzonych inspiracji, postanowiłam podzielić wpis na dwie części. Serdecznie zapraszam do lektury części pierwszej, w której skoncentruję się na zaprezentowaniu konkretnych elementów ubioru i stylów, które gościły na jesiennych wybiegach.

Jednym z ciekawszych i bardziej praktycznych trendów tej jesieni będą spódnice oraz sukienki w kształcie litery A. Szczególnie zauroczyły mnie te od Davida Komy: niebieska cekinowa oraz czarna ażurowa o nieco geometrycznym kształcie. Zazwyczaj zestawione z dopasowaną bluzką i tak też moim zdaniem najlepiej się prezentują. Świetne rozwiązanie dla większości sylwetek. Potrafią stworzyć iluzję talii, ukryć lub poszerzyć biodra oraz optycznie wydłużyć nogi. Iście magiczny model. Unikaj go wyłącznie jeśli jesteś posiadaczką bardzo krótkiej talii, dużego brzucha lub pokaźnego biustu.

Górny rząd od lewej:  CG2, David Koma, David Koma
Dolny rząd od lewej:  David Koma, Dolce & Gabbana, Cédric Charlier


W podobnej wersji zaprezentowano sukienki. Znajdziemy wśród nich eleganckie projekty jak „mała czarna” urozmaicona roślinnymi ornamentami od Elie Saab czy ozdobiona barokowymi haftami suknia od Vivienne Tam, ale zwolenniczki luźnego stylu także nie będą zawiedzione, ponieważ marka Lacoste przedstawiła ten fason w sportowej wersji, doskonałej do noszenia na codzień. Cédric Charlier z kolei pokazał pół-elegancki model z wygodną wełnianą górą.

Górny rząd od lewej:  Vivienne Tam, Hervé Léger by Max Azria, Cédric Charlier
Dolny rząd od lewej:  Elie Saab, David Koma, Lacoste

Z jesiennych propozycji na szczególną uwagę zasługuje sukienka długości midi wykończona falującym dołem. Świetna propozycja dla wysokich i smukłych kobiet. W połączeniu z klasycznymi botkami potrafi wyglądać bardzo szykownie. Moje ulubione projekty to te z miękkich tkanin, wyraźnie dopasowane od pasa w górę, które świetnie modelują szczupłą sylwetkę (Boss, Victoria Beckham, Hermès). Falbany pojawiły się także w bardziej przestrzennym wydaniu (Stella McCartney, Dion Lee).

Górny rząd od lewej:  Boss, Victoria Beckham, DKNY
Dolny rząd od lewej:  Stella McCartney, Hermès, Dion Lee

Jednym z moich faworytów jeśli chodzi o jesienne trendy jest total look w odcieniach szarości. Mnie przede wszystkim urzekła różnorodność odcieni tego koloru. Znajdziemy szarość w wydaniu rozbielonym, z domieszką niebieskiego, fioletu oraz zieleni. Świetne propozycje szarych total loków przedstawiła marka Akris. Uwielbiam także nonszalanckie połączenie długiego swetra ze spódnicą midi (Max Mara) oraz warstwowość zaproponowaną przez No. 21. W takim wydaniu na pewno nie znikniesz w tłumie. 

Górny rząd od lewej:  Trussardi, Akris, Akris
Dolny rząd od lewej: Les Copains, Max Mara, No. 21 

Moim absoltnym hitem tej jesieni jest ponczo. Marka Libertine oraz Dolce & Gabanna zaproponowały ponczo w czarnej wersji z połyskującymi aplikacjami. Wielbicielkom wygody naprzeciw wyszedł między innymi Michael Kors, który zestawił ponczo z modnym tego sezonu obszernym szalem w tym samym odcieniu zgniłej zieleni. Moim faworytem jest jednak projekt Tommy’ego Hilfiger’a – wełniany, starannie wykończony skórzaną lamówką, z szalem nawiązującym do wykończenia dołu, zestawiony z wiązanymi botkami i kryjącymi rajstopami w delikatne pionowe pasy.

Górny rząd od lewej: Libertine, Michael Kors Collection, Tommy Hilfiger
Dolny rząd od lewej: Dolce & Gabanna, Rebecca Minkoff, Sally LaPointe

Zwolenniczkom nonszalancji przypadnie do gustu motyw łączenia wełnianych swetrów z pół-eleganckimi spódnicami. Tommy Hilfiger nadał temu trendowi sportowego tonu, zestawiając spódnice z wełnianymi sweterkami w stylu college. W pozostałych projektach postawiono na łączenie różnych wzorów z zachowaniem jednolitej kolorystyki góry i dołu. Niestety kompozycje z oversize’owym swetrem i spódnicą midi będą wyglądały dobrze wyłącznie na modelce. Jeśli szczęsliwie posiadasz wybiegowy typ sylwetki, możesz spróbować takiego połączenia.

Górny rząd od lewej: Tommy Hilfiger, Tommy Hilfiger, Tory Burch
Dolny rząd od lewej: Dries Van Noten, Valentino, No. 21 

Tej jesieni do łask powrócą spodnie z wysokim stanem. Na wybiegach dominują te w kolorze czarnym. Koniecznie zestawione z wąskim paskiem, który dodatkowo podkreśli talię. Ten fason wydłuży nogi oraz nada sylwetce bardziej kobiecych kształtów.  Będzie świetnie wyglądał w parze z dopasowanym golfem (David Koma) lub ażurową bluzką (Julien Macdonald). Unikaj tego fasonu jeśli Twoja talia jest relatywnie krótka.

Górny rząd od lewej: Julien Macdonald, David Koma, Francesco Scognamiglio
Dolny rząd od lewej:  Elie Saab, Carven, Rodarte

Tego sezonu projektantów zainspirował wytworny styl wiktoriański. Piękne projekty w tej estetyce zaprezentowała Alberta Ferretti, Reem Acra oraz Vivienne Tam. Styl wiktoriański to przede wszystkim przepych. Jego nieodłączne elementy obejmują bogate zdobienia, misterne hafty, koronki, wysokie kołnierze oraz subtelne prześwity. Nie można odmówić tym projektom efektowności. Dzisiejsza moda zapożycza poszczególne elementy stylu wiktoriańskiego, nie jest jego wierną kopią. 

Górny rząd od lewej:  Alberta Ferretti, Vivienne Tam, Luisa Beccaria
Dolny rząd od lewej:  Reem Acra, Jenny Packham, Marc Jacobs

Na wybiegach nie zabrakło także malowniczego stylu boho. Jestem wielką fanką tej estetyki. Uwielbiam eklektyzm, wielobarwność i lekkość tych projektów.  Ich niezaprzeczalnym atutem jest wygoda. Boho czerpie m in. ze stylu cygańskiej bohemy oraz mody hippisowskiej, łącząc zwiewne tkaniny z etnicznymi wzorami. Ten styl wprawdzie nie zdominował wybiegów, ale w wielu kolekcjach znajdziemy sylwetki nim inspirowane. Prym wiedzie tutaj marka Lanvin oraz Anna Sui.

Górny rząd od lewej: Alberta Ferretti, Anna Sui, Lanvin
Dolny rząd od lewej: Temperley London, Ellie Saab, Etro

Na jesiennych wybiegach zagościł błysk. Dominuje ten w metalicznym wydaniu, ale znajdziemy go także w złotej odsłonie. Możemy podziwiać połyskujące tkaniny, lśniące zdobienia oraz aplikacje, a nawet cekiny. Każdy może wybrać dla siebie opcję, która wyda mu się najbardziej interesująca. Ja wybieram warstwowy look od Dries Van Notena ze złotą cekinową bluzką w roli głównej. Projektant zaproponował podobne sylwetki również w innych wariantach kolorystycznych. Ujęła mnie także krótka połyskująca sukienka z wężowym deseniem od Phillipa Pleina.

Górny rząd od lewej: Temperley London, Dries Van Noten, Rick Owens
Dolny rząd od lewej:  Balmain, Philipp Plein, Valentino

To już wszystko na dzisiaj. Mam nadzieję, że każda z Was znalazła dla siebie inspirację. W drugiej części wpisu skupię się na zaprezentowaniu ozdobnych detali, deseni oraz dodatków, które pojawiły się na jesiennych wybiegach. Zapraszam już niebawem.

Wszystkie zdjęcia pochodzą z portalu style.com

czwartek, 23 lipca 2015

Typy kolorystyczne: Jasna wiosna (Light Spring)

Atrybuty urody:
  • Jasna kluczowy atrybut – wizerunek jest wyraźnie jasny, dotyczy to koloru oczu, włosów oraz cery;
  • Ciepła – atrybut drugiego rzędu – w jej urodzie dominują ciepłe, żółte pigmenty;
  • Czysta – atrybut trzeciego rzędu – inaczej kontrastowa, ten atrybut najmniej oddziałuje na wizerunek, jednak wpływa na dobór palety kolorów.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat znaczenia poszczególnych atrybutów urody, zajrzyj tutaj: Analiza kolorystyczna w systemie 12 typów urody.

Typ siostrzany: Jasne lato

Przedstawiciele typu Jasna wiosna


Charakterystyka

Jasna wiosna to bardzo dziewczęcy i eteryczny typ urody. Jej wizerunek nie jest wyraźnie ciepły. Najczęściej w jej urodzie przeplatają się ciepłe i chłodne pigmenty, jednak to żółtawe pigmenty nieznacznie dominują. Uroda Jasnej wiosny jest harmonijna i takiej też wymaga oprawy. Wizerunek Jasnej wiosny jest zazwyczaj nieco bardziej wyrazisty niż jej typu siostrzanego – Jasnego lata.

Cera: wyraźnie jasna, posiada zarówno różowe jak i żółte pigmenty, jednak żółte pigmenty dominują; przybiera kolor mleczny, jasnobeżowy lub delikatnie brzoskwiniowy; posiada niewielkie niedoskonałości lub nie posiada ich wcale;

Włosy: od jasnego po średni blond; zazwyczaj posiadają ciepły odcień złota lub lnu bądź wyraźnie ciepłe refleksy, z wiekiem nieco się ochładzają;

Oczy: niebieskie, zielone bądź zielononiebieskie; dosyć wyraziste, o ciepłym odcieniu.

Zalecana paleta

Paleta powinna składać się z kolorów o podobnych atrybutach jakie wykazuje typ urody. Oznacza to, że Jasna wiosna będzie wyglądała dobrze w kolorach jasnych, ciepłych i czystych. Jej paleta musi być przede wszystkim jasna, rozbielona, ponieważ walor jest jej kluczowym atrybutem. Po drugie będą to barwy ciepłe i czyste, niezawierające domieszki szarości. Od swojej siostry – Jasnego lata – będzie mogła pożyczać jasne kolory o nieco chłodniejszym odcieniu. To w jakiej proporcji użyje kolorów ciepłych i chłodnych, zależy od indywidualnego wizerunku.

Jasna wiosna powinna unikać kolorów ciemnych i zgaszonych, które kompletnie nie współgrają z jej delikatną urodą. Należy bezwględnie zrezygnować z czerni. Niekorzystne będą również kolory ciepłe, ale kontrastowe. Jako jeden z nielicznych typów Jasna Wiosna może nosić czystą biel. Beże i brązy powinny być stosowane umiejętnie, najlepiej jako okrycie wierzchnie, ponieważ stanowią miłą dla oka oprawę dla jasnych, wiosennych kolorów. W dodatkach Jasna wiosna może sobie pozwolić na odrobinę intensywniejsze kolory. 


Jasna baza ubraniowa (do stosowania w dużych ilościach):


Ciemna baza ubraniowa (okrycia wierzchnie, doły):



Dodatki (buty, torebki, paski, biżuteria):



Dodatkowe wskazówki stylizacyjne

Jasna wiosna, jako delikatny typ urody, w doborze garderoby może postawić na kwiatowe desenie oraz koronki. Jasne, pastelowe kolory będą świetnie wyglądały w ich towarzystwie. Powinna jednak unikać dużych wzorów, które mogą ją przytłoczyć. Będzie doskonale prezentować się w zwiewnych, wielobarwnych kreacjach w stylu hippie. Na wielkie wyjścia może postawić na połysk z dużą ilością jasnego złota w roli głównej.

Makijaż

Zalecane jest minimalistyczne podejście do makijażu. Ciężki make-up i zbyt wyraźna kreska zbytnio obciążą wizerunek Jasnej wiosny. Na powiekach świetnie będą wyglądały ciepłe odcienie koralowe, a także jasne turkusy czy błękity. Korzystne będzie rozświetlenie strategicznych miejsc. Uważaj na czerwone usta. Przedstawicielki Twojego typu zazwyczaj lepiej wyglądają w delikatnych błyszczykach lub jasnych, ciepłych pomadkach.

Garderoba i przykładowe stylizacje

Poniżej przedstawiam przykład garderoby skompletowanej z myślą o Jasnej wiośnie oraz 12 przykładowych stylizacji stworzonych na jej podstawie. Aby skomponować możliwie jak największą liczbę zestawów, jasne, wiosenne kolory oprawiłam w dodatki w stonowanych odcieniach. Dodatkowo, okrycia wierzchnie i doły w kolorach beżu, bieli oraz ciepłych brązów posłużyły mi jako uniwersalne dopełnienie dla kolorowej bazy ubraniowej. Możesz oczywiście wpleść do swojej garderoby więcej ciemniejszych odcieni (patrz: Ciemna baza ubraniowa). Jeśli lubisz nieco żywsze kolory, wykorzystaj je kompletując dodatki.






Zapraszam do śledzenia kolejnych wpisów. Już niebawem charakterystyka Jasnego lata.


poniedziałek, 20 lipca 2015

Typy sylwetek: kobieta LIZAK

Charakterystyka


Kobieta LIZAK charakteryzuje się przede wszystkim smukłą sylwetką i dosyć pokaźnym biustem. Duży biust to cecha, która odróżnia LIZAKA od KOLUMNY. Poza sporym biustem, LIZAK może pochwalić się długimi, zgrabnymi nogami. Talia LIZAKA jest szczupła, ale wcięcie nie jest wyraźnie zarysowane, podobnie jak u KOLUMNY. LIZAKI jako posiadaczki sporych biustów i jednocześnie drobnych ramion mają tendencję do garbienia się. Stylizacyjnym celem LIZAKA jest wyprofilowanie biustu, wyeksponowanie talii oraz nadanie całemu ciału opływowych kształtów. Bardzo istotną kwestią jest dobranie odpowiedniego biustonosza. Jeśli chcesz się upewnić czy reprezentujesz ten typ figury, zapraszam do zapoznania się z wpisem Jak rozpoznać swój typ sylwetki?.

Czego unikać

Aby wyrównać proporcje, kobieta LIZAK musi przede wszystkim zapewnić swojemu biustowi solidne wsparcie. Powinna unikać luźnych bluzek oraz sukienek, które zatrzymują się na biuście, a poniżej swobodnie opadają. Niekorzystne będą w szczególności góry z lejących materiałów na drobnych ramiączkach oraz dekolty po samą szyję. Zapomnij także o golfach, grubych swetrach oraz spodniach z wysokim stanem, które wydłużą Twoje i tak dostatecznie długie nogi. Twój żakiet musi być idealnie dopasowany, porzuć więc kuse bolerka oraz marynarki w stylu boyfriend. Zrezygnuj z masywnych naszyjników, które skierują uwagę wyłącznie na Twój biust.


Znane LIZAKI

    ANGELINA JOLIE


     UMA THURMAN


    SUSAN SARANDON


Co nosić
  • Dopasowane żakiety zapinane bezpośrednio pod biustem, najlepiej dwurzędowe, aby podtrzymać biust i uformować talię; drobny wzór dodatkowo optycznie zmiejszy biust;
  • Płaszcze dwurzędowe zapinane pod biustem, rozszerzane od pasa w dół;
  • Spodnie o prostych nogawkach lub dzwony;
  • Kamizelki oraz gorsety podtrzymujące biust;
  • Dopasowane bluzki z dekoltem typu karo lub szerokie V;
  • Dżersejowe sukienki z więzami oraz fałdami pod biustem i w okolicach pasa;
  • Spódnice z miękkich materiałów rozszerzające się ku dołowi, również te zakończone falbanami oraz marszczone na biodrach;
  • Pantofle na cienkim obcasie;
  • Bikini składające się z wyprofilowanego biustonosza na szerokich ramiączkach oraz dołu w postaci spodenek optycznie powiększających biodra. 
Poniżej przykład garderoby skomponowanej dla kobiety LIZAKA oraz 12 stylizacji stworzonych na jej podstawie. Postawiłam na stonowaną kolorystykę urozmaiconą kilkoma czerwonymi elementami. Zadbałam o to, aby można było z niej stworzyć wiele różnorodnych zestawów. Jeśli posiadasz naprawdę bardzo duży biust, ponczo może nie być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Zastąp je dwurzędowym płaszczem zapinanym pod biustem. Jeśli wkładasz koszulę, rozepnij kilka górnych guzików. Pamiętaj, aby mierząc ubrania, zwracać uwagę jak wpływają na proporcje Twojej sylwetki. 



To tyle na temat sylwetki LIZAKA. W kolejnym wpisie zajmę się charakterystyką ROŻKA. 

Pozdrawiam!

niedziela, 19 lipca 2015

Typy sylwetek: kobieta KOLUMNA

Charakterystyka


Kobieta KOLUMNA to właścicielka posągowej figury. Jej biodra i ramiona są bardzo podobnej szerokości. Jako nastolatka wyróżniała się wśród rówieśniczek nieprzeciętnym wzrostem. Jej głównym problemem jest dobór odpowiedniej długości nogawek oraz rękawów. Kolumna posiada wąską talię, lecz na tle szczupłych bioder i niewielkiego biustu wcięcię w talii jest mało widoczne. W późniejszych latach ciało KOLUMNY może sprawiać drobne kłopoty ze względu na pojawiające się problemy z brzuchem. Jeśli chcesz się upewnić czy jesteś kobietą KOLUMNĄ zapraszam do zapoznania się z wpisem Jak rozpoznać swój typ sylwetki?

Czego unikać

Kobieta KOLUMNA powinna bezwzględnie unikać bezkształtnych, workowatych ubrań.  Zbytnie odkrywanie ramion i dekoltu także nie jest korzystne, ponieważ odciąga uwagę od talii, którą chcemy wyeksponować. Jeśli reprezentujesz ten typ sylwetki, nie staraj się za wszelką cenę ukryć talii, ponieważ nada to Twojej sylwetce męskiego wyglądu. Ponadto, unikaj rzeczy z obniżonym stanem oraz sukienek i bluzek odcinanych pod biustem. Uważaj na zbyt rozkloszowane baskinki, które mogą nienaturalnie odstawać w okolicy bioder.

Znane KOLUMNY

    GWYNETH PALTROW


    NICOLE KIDMAN


    JANE FONDA


Co nosić
  • Swetry i bluzki podkreślające górną część sylwetki;
  • Dopasowane koszule;
  • Okrągłe, trójkątne (głębokie V) oraz asymetryczne dekolty;
  • Rękawy dzwony, które skierują uwagę na Twój brzuch;
  • Geometryczne wzory, w szczególności takie, które podkreślą talię;
  • Szyfonowe suknie;
  • Dopasowane żakiety na jeden guzik;
  • Płaszcze wiązane paskiem z kieszeniami w okolicy bioder;
  • Spódnice w kształcie litery A, te z marszczeniami na biodrach oraz ołówkowe zakończone rozłożystą falbaną;
  • plisowane spódnice maxi;
  • Każdego rodzaju spodnie; wyjątkowo korzystne będą dzwony;
  • Długie naszyjniki, które skierują uwagę w okolice pasa;
  • Pantofle na stosunkowo cienkim obcasie lub szpilki.
  Poniżej przykład garderoby skompletowanej specjalnie dla kobiety KOLUMNY oraz 12 stylizacji stworzonych przy jej użyciu. Starałam się zadbać o to, aby większość elementów do siebie pasowało, dlatego postawiłam na dość stonowaną kolorystykę. Dobierając poszczególne części garderoby, pamiętaj by przede wszystkim obserwować jak konkretne fasony wpływają na Twoją sylwetkę. Wybieraj te, które nadają Ci bardziej kobiece kształty.




To już wszystko na temat sylwetki KOLUMNY. W następnym wpisie zajmę się charakterystyką LIZAKA.

piątek, 17 lipca 2015

Jak rozpoznać swój typ sylwetki?

Pewnie niejednokrotnie obiły Ci się o uszy określenia kobiecych sylwetek takie jak jabłko, gruszka czy klepsydra. Może nawet natrafiłaś na kilka różnych klasyfikacji kobiecych sylwetek i czujesz się nieco zdezorientowana. Jeśli każda przymiarka ubrań napawa Cię frustracją lub zwyczajnie chcesz zawsze wyglądać doskonale i raz na zawsze odrzucić fasony, które deformują Twoją sylwetkę, dobrze trafiłaś. J

Na pocieszenie mogę powiedzieć, że nie ma takiej osoby na ziemi, która mogłaby nosić co jej się żywnie podoba. Tak naprawdę nawet genialne proporcje można łatwo zaburzyć niewłaściwym krojem. Z drugiej strony, każdą niedoskonałość sylwetki możemy za pomocą odpowiedniego kroju zatuszować. Kluczem do świetnego wyglądu są właśnie proporcje. Jeśli nosimy rozmiar L, nigdy nie będziemy wyglądać jak Anja Rubik, ale nadal możemy prezentować się świetnie, ponieważ proporcjonalna sylwetka daje wrażenie harmonii i zawsze odejmuje przynajmniej kilka kilogramów.

Chciałabym jednak od razu przestrzec Was, iż w dobie sieciówek znalezienie ubrania w odpowiednim kroju może być sporym wyzwaniem. Niestety w masowej sprzedaży rządzą dosyć uniwersalne fasony, ponieważ na takie jest największe zapotrzebowanie. Głównie dlatego, że większość kobiet nie zdaje sobie sprawy w czym dobrze wygląda, a więc wybiera teoretycznie 'bezpieczne' rozwiązania, które dla sylwetki często okazują się zgubne. Proponuję szukać w mniejszych sklepach oraz w sklepach z odzieżą używaną. Przy odrobinie zaangażowania na pewno upolujecie coś odpowiedniego.

Przejdźmy teraz do konkretów. Najbardziej typowa klasyfikacja kobiecych sylwetek obejmuje: klepsydrę, trójkąt, odwrócony trójkąt, koło i prostokąt. Nie twierdzę, iż ten podział jest chybiony, ponieważ oczywiście oddaje pewne kluczowe prawidłowości rządzące naszymi kształtami.  Moim zdaniem jest jednak zbyt ogólny i większość z nas nie odnajdzie się wśród zaledwie 5 typów. Zdecydowanie bardziej przemawia do mnie klasyfikacja obejmująca 12 rodzajów sylwetek, którą zaproponowały Trinny & Susannah w książce Księga kobiecych sylwetek. Ten podział uwzględnia pewne niuanse, które w dużej mierze determinują jakie kroje powinnyśmy nosić, a jakich unikać.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jaką kategorię sylwetki reprezentujesz, przyjrzyj się dokładnie poniższym obrazkom. Przeanalizuj charakterystyki poszczególnych typów sylwetek, uwzględniając wszystkie istotne elementy takie jak wielkość piersi, bioder, szerokość ramion, obwód i długośc talii, kształ i długość nóg oraz proporcje. Zauważ, że każda z sylwetek posiada środek ciężkości w innym miejscu. Który opis najlepiej Cię charakteryzuje? Jeśli chcesz się upewnić jaki rodzaj figury uosabiasz, zapraszam do śledzenia kolejnych wpisów poświęconych poszczególnym typom. Dowiesz się jakie błędy stylizacyjne popełniasz oraz jakie fasony Ci służą. Być może któraś z gwiazd o podobnych kształtach stanie się dla Ciebie inspiracją.

     Opracowane na podstawie: "Trinny & Susannah. Księga kobiecych sylwetek" Trinny Woodall, Susannah Constantine