piątek, 17 lipca 2015

Jak rozpoznać swój typ sylwetki?

Pewnie niejednokrotnie obiły Ci się o uszy określenia kobiecych sylwetek takie jak jabłko, gruszka czy klepsydra. Może nawet natrafiłaś na kilka różnych klasyfikacji kobiecych sylwetek i czujesz się nieco zdezorientowana. Jeśli każda przymiarka ubrań napawa Cię frustracją lub zwyczajnie chcesz zawsze wyglądać doskonale i raz na zawsze odrzucić fasony, które deformują Twoją sylwetkę, dobrze trafiłaś. J

Na pocieszenie mogę powiedzieć, że nie ma takiej osoby na ziemi, która mogłaby nosić co jej się żywnie podoba. Tak naprawdę nawet genialne proporcje można łatwo zaburzyć niewłaściwym krojem. Z drugiej strony, każdą niedoskonałość sylwetki możemy za pomocą odpowiedniego kroju zatuszować. Kluczem do świetnego wyglądu są właśnie proporcje. Jeśli nosimy rozmiar L, nigdy nie będziemy wyglądać jak Anja Rubik, ale nadal możemy prezentować się świetnie, ponieważ proporcjonalna sylwetka daje wrażenie harmonii i zawsze odejmuje przynajmniej kilka kilogramów.

Chciałabym jednak od razu przestrzec Was, iż w dobie sieciówek znalezienie ubrania w odpowiednim kroju może być sporym wyzwaniem. Niestety w masowej sprzedaży rządzą dosyć uniwersalne fasony, ponieważ na takie jest największe zapotrzebowanie. Głównie dlatego, że większość kobiet nie zdaje sobie sprawy w czym dobrze wygląda, a więc wybiera teoretycznie 'bezpieczne' rozwiązania, które dla sylwetki często okazują się zgubne. Proponuję szukać w mniejszych sklepach oraz w sklepach z odzieżą używaną. Przy odrobinie zaangażowania na pewno upolujecie coś odpowiedniego.

Przejdźmy teraz do konkretów. Najbardziej typowa klasyfikacja kobiecych sylwetek obejmuje: klepsydrę, trójkąt, odwrócony trójkąt, koło i prostokąt. Nie twierdzę, iż ten podział jest chybiony, ponieważ oczywiście oddaje pewne kluczowe prawidłowości rządzące naszymi kształtami.  Moim zdaniem jest jednak zbyt ogólny i większość z nas nie odnajdzie się wśród zaledwie 5 typów. Zdecydowanie bardziej przemawia do mnie klasyfikacja obejmująca 12 rodzajów sylwetek, którą zaproponowały Trinny & Susannah w książce Księga kobiecych sylwetek. Ten podział uwzględnia pewne niuanse, które w dużej mierze determinują jakie kroje powinnyśmy nosić, a jakich unikać.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jaką kategorię sylwetki reprezentujesz, przyjrzyj się dokładnie poniższym obrazkom. Przeanalizuj charakterystyki poszczególnych typów sylwetek, uwzględniając wszystkie istotne elementy takie jak wielkość piersi, bioder, szerokość ramion, obwód i długośc talii, kształ i długość nóg oraz proporcje. Zauważ, że każda z sylwetek posiada środek ciężkości w innym miejscu. Który opis najlepiej Cię charakteryzuje? Jeśli chcesz się upewnić jaki rodzaj figury uosabiasz, zapraszam do śledzenia kolejnych wpisów poświęconych poszczególnym typom. Dowiesz się jakie błędy stylizacyjne popełniasz oraz jakie fasony Ci służą. Być może któraś z gwiazd o podobnych kształtach stanie się dla Ciebie inspiracją.

     Opracowane na podstawie: "Trinny & Susannah. Księga kobiecych sylwetek" Trinny Woodall, Susannah Constantine

1 komentarz:

  1. Osobiście nie lubię tego podziału, uważam, że jest niepotrzebnie rozszczególowiony. Nie nastraja również optymistycznie określenie " klocowate nogi" czy "bryczesy na nogach".

    OdpowiedzUsuń