niedziela, 6 września 2015

Typy kolorystyczne: Zgaszone Lato (Soft Summer)

Atrybuty urody:
  • Zgaszona kluczowy atrybut wizerunek jest wyraźnie stonowany, harmonijny; w urodzie typu zgaszonego brakuje intensywności (kontrastu);
  • Chłodna  – atrybut drugiego rzędu – w kolorystyce cery, oczu i włosów dominują chłodne, różowe bądź niebieskawe pigmenty;
  • Jasna  – atrybut trzeciego rzędu – ten atrybut najmniej oddziałuje na wizerunek, jednak wpływa na dobór palety kolorów.

 Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat znaczenia poszczególnych atrybutów urody, zajrzyj tutaj: Analiza kolorystyczna w systemie 12 typów urody.

Typ siostrzany: Zgaszona jesień

Przedstawiciele typu Zgaszone Lato

Zgaszone lato, podobnie jak jego typ siostrzany – Zgaszona jesień – posiada stonowany, pozbawiony intensywności wizerunek. W urodzie Zgaszonego lata można dostrzec harmonię – kolory oczu, włosów i cery współgrają ze sobą i nic nie wysuwa się na pierwszy plan. O typie zgaszonym mówi się, że jest „przyprószony szarością”. Dla niewprawionego oka ten atrybut może być trudny do zidentyfikowania, jednak będzie on miał swoje odzwierciedlenie w palecie kolorów tego podtypu – uroda Zgaszonego lata będzie preferowała odcienie lekko szarawe, pozbawione kontrastu. Z racji dominacji chłodnych pigmentów, w palecie Zgaszonego lata będą przeważały odcienie chłodne. Jasność wizerunku nie jest kwestią oczywistą – powyższy kolaż pokazuje, że wśród przedstawicieli typu Zgaszone lato znajdziemy osoby wyraźnie jasne, jak i te posiadające nieco więcej głębi w swojej urodzie. Dlatego też walor ma w tym przypadku trzeciorzędne znaczenie. Niemniej jednak, ten typ kolorystyczny nie lubi kolorów wyraźnie ciemnych – korzystniejsze dla niego będą kolory jasne lub o średnim natężeniu.

Oczy: mogą przybierać szereg odcieni: szary, szaroniebieski, szarozielony, niebieski, zielony, niebieskozielony, rzadziej brązowy; oprawa oka zazwyczaj pozbawiona jest kontrastu, a białko najczęściej przybiera kolor mleczny;

Cera: może być jasna lub ciemna, najczęściej w odcieniu beżowym lub szaro-beżowym, bywa lekko zaróżowiona, często posiada niedoskonałości;

Włosy: w chłodnej tonacji – od średniego do ciemnego blondu, często w szarawym, „mysim” odcieniu, ale mogą także przybierać różne odcienie brązu.

Zalecana paleta

Kolory Zgaszonego lata powinny harmonizować z jego urodą. Oznacza to, że muszą być przede wszystkim stonowane czyli lekko „szarawe”. W drugiej kolejności należy zwrócić uwagę na ich odcień. Zgaszone lato będzie wyglądało korzystnie w odcieniach chłodnych, jednak z racji typu siostrzanego – Zgaszonej jesieni – będzie mogło wkomponować do swoich stylizacji również wybrane, cieplejsze odcienie. To w jakich proporcjach użyje kolorów chłodnych i ciepłych, zależeć będzie od indywidualnego wizerunku. Jeśli jesteś Zgaszonym latem, Twoja garderoba bazowa powinna składać się głównie z jasnych odcieni (patrz: Jasna baza ubraniowa). Możesz jednak zastosować także szereg nieco ciemniejszych odcieni (patrz: Ciemna baza ubraniowa). W dodatkach dozwolone są wszystkie kolory z Twojej bazy ubraniowej, jednak jeśli masz ochotę odrobinę urozmaicić swoją stylizację, wybierz przykładowe odcienie zalecane dla dodatków (patrz: Dodatki).

Zgaszone lato powinno przede wszystkim wystrzegać się kolorów jaskrawych, neonowych, które kłócą się z jego subtelnym wizerunkiem. Jako typ chłodny, powinno ograniczyć stosowanie ciepłych odcieni do tych zapożyczonych od typu siostrzanego – Zgaszonej jesieni. Odradzam stosowanie w nadmiarze kolorów bardzo mocno rozbielonych oraz zbyt ciemnych (głębokich). Zgaszone lato powinno w szczególności unikać bieli, która powoduje, że jego twarz nabiera niekorzystnego, ziemistego kolorytu. Czerń także nie jest wskazana. Powinna być wykorzystywana jedynie w dodatkach. W codziennych stylizacjach z powodzeniem można ją zastąpić dowolnym odcieniem szarości, w której to Zgaszone lato prezentuje się znakomicie. Jeśli jesteś Zgaszonym latem, unikaj klasycznych odcieni żółci i pomarańczy – nie są dla Ciebie odpowiednie.

Jasna baza ubraniowa (noszona blisko ciała)

Ciemna baza ubraniowa (okrycia wierzchnie, doły)

Dodatki (buty, torebki, paski, biżuteria)

Dodatkowe wskazówki stylizacyjne

Pamiętaj, że jesteś typem dosyć subtelnym, delikatnym, dlatego kontrasty i nachalne desenie nie są dla Ciebie wskazane. Jeśli wybierasz duże, wyraźne wzory, pamiętaj o zachowaniu stonowanej kolorystyki. Unikaj zbyt ciężkich tkanin jak skóra czy atłas. Ze względu na kolorystykę, która harmonizuje z Twoim wizerunkiem, będziesz świetnie prezentować się w stylizacjach typowo sportowych lub miejskich, wzbogaconych ciekawymi, przykuwającymi uwagę dodatkami i gadżetami. W ubiorze możesz postawić na luz i (oczywiście kontrolowaną) niedbałość, która doda Ci nieco nonszalancji. Styl grunge jest wprost dla Ciebie stworzony.

Makijaż

Z racji przygaszenia, które charakteryzuje Twój wizerunek, nie będziesz wyglądała korzystnie w zbyt dramatycznym makijażu. Wieczorem, zdecydowanie lepiej zaprezentujesz się w klasycznym, niezbyt ciemnym smokey eye niż w ostrej kresce. Jeśli stosujesz kreskę, pamiętaj o roztarciu jej krawędzi. Wybierając cienie, postaw na odcienie szarości i chłodnego brązu oraz stonowane błękity, róże czy też fiolety. Korzystniejsze dla Ciebie będą cienie pozbawione perłowego błysku. Zrezygnuj z ciemnych, mocno kryjących pomadek. Twoje usta potrzebują dosyć naturalnej oprawy, jednak dobrze będzie podkreślić ich kształt konturówką.

Garderoba i przykładowe stylizacje

Poniżej prezentuję przykładową garderobę odpowiednią dla typu Zgaszone lato oraz 12 stylizacji stworzonych na jej podstawie. Użyłam dodatków w stonowanych odcieniach, ponieważ takie będą najbardziej uniwersalne. Jeśli chcesz, możesz jednak postawić na dodatki w mocniejszych kolorach. 














Na dzisiaj to już wszystko. Ciekawa jestem czy któraś z Was rozpoznała w sobie Zgaszone lato. W kolejnym wpisie charakterystyka Zgaszonej jesieni. Zapraszam już niebawem. Pozdrawiam!